Page 1 of 7

Instalacja macOS Catalina/Big Sur - DELL E7240

Posted: 27 Sep 2018, 08:37
by razor1995

Korzystając z tego poradnika, zainstalujesz w pełni działający MacOS Catalina na swoim Dellu E7240. Osobiście cenię ten sprzęt, pomimo niskiej ceny udanie zastępuje mi MacBooka Air, a do tego ma jeszcze wbudowany modem 3G (który niestety działa tylko pod Windows)
Wobec tego zaczynamy!

Pobieranie instalatora MacOS:

Pracujemy oczywiście na Macu. Zainstalowanym w wirtualnej maszynie bądź na RealHW - wasz wybór. Obydwa rozwiązania będą dobre, w końcu potrzebny nam tylko internet i port USB Zaczniemy od pobrania z AppStore instalatora MacOS Catalina.  Przechodząc pod ten link: https://apps.apple.com/us/app/macos-cat ... 1314?mt=12

Przygotowanie pendrive:

W międzyczasie możemy wziąć się za przygotowanie instalacyjnego pendrive. Osobiście zalecam nośnik o rozmiarze minimum 16GB, tak, żeby spokojnie wszystko się zmieściło. Formatowanie wykonamy w Terminalu, takimi komendami:

Code: Select all

diskutil list
- pokazuje listę dostępnych dysków
Niech "diskX" oznacza nasz pendrive (za X oczywiście podstawiacie numerek swojego urządzenia, który widzicie w diskutil.
Przystępujemy do właściwego formatowania pendrive komendą:

Code: Select all

diskutil partitionDisk /dev/diskX 2 MBR FAT32 "CLOVER EFI" 200Mi HFS+J "install_osx" R

Gdzie:
[*]/dev/diskX - to nasz pendrive,
[*]"CLOVER EFI" - 200MB partycja na bootowalnego Clovera,
[*]"install_osx" - partycja utworzona z pozostałego miejsca na dysku, na instalator MacOS. W kolejnym poradniku pokażę, jak na jednym pendrive "wypalić" kilka instalatorów MacOS (różnych wersji).

Przygotowanie Clovera:

Niezbędne pliki EFI - Clover razem z kextami i configiem pobieracie stąd (https://multifilemirror.com/jnlc90e7dn44/EFI.zip.html) i wrzucacie na wcześniej przygotowaną partycję.
Clover jest już gotowy i bootowalny, dzięki niezbędnym kextom działają wszystkie urządzenia (poza kartą Wi-Fi Intela, której oficjalnie pod MacOS nie ruszymy).

Możecie próbować z tym kextem: https://www.tonymacx86.com/threads/succ ... na.292208/

Nie testowałem tego, bo używam innej karty. 

Przygotowanie instalatora:

Instalator wrzucamy na pendrive kolejną komendą w terminalu:

Code: Select all

sudo /Applications/Install\ macOS\ Catalina.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/install_osx
Rozpocznie się kopiowanie instalatora na pendrive, musimy cierpliwie poczekać.
Gdy instalator już się skopiuje, możemy przejść do najciekawszej fazy poradnika

Instalacja:

Pamiętamy aby w  BIOS uprzednio włączyć bootowanie UEFI, bez tego nie ruszymy. Podpinamy nasz pendrive i bootujemy z niego.
Po uruchomieniu z pendrive standardowo formatujemy dysk, instalujemy system.
Po ukończonej instalacji (około 10 minut z pendrive USB 3.0) bootujemy jeszcze raz, tym razem w Cloverze wybieramy zainstalowany na dysku macOS Mojave.
Konfigurujemy sobie system, następnie po przejściu już do pulpitu pobieramy i uruchamiamy Clover Configuratora , montujemy partycję EFI i wrzucamy na nią przygotowany przeze mnie zestaw plików Clovera: https://multifilemirror.com/jnlc90e7dn44/EFI.zip.html . Oczywiście zachowujemy strukturę katalogów.
Bootujemy jeszcze raz z pendrive i w Cloverze wybieramy:
Clover Boot Options
Następnie: Add Clover boot options for all entries - co spowoduje dodanie do bootmenu w UEFI naszego Clovera.
Od tego momentu do rozruchu nie potrzebujemy już pendrive, a system jest już w zasadzie zainstalowany, działają wszystkie urządzenia.

Dodatkowe kexty:

Niestety nie obędzie się bez wrzucenia kilku kextów do S/L/E - odpowiedzialnych za obsługę kodeka dźwięku. Zatem kexty z tej paczki: https://multifilemirror.com/cz5csyhoa16 ... E.zip.html wrzucamy do System/Library/Extensions, dowolnym instalatorem Kextów. Przebudowujemy cache i restartujemy system.
Mamy zainstalowane wszystkie urządzenia, system działa poprawnie. Pozostaje wygenerować własne numery seryjne, aby uruchomić iMessage i iCloud, można to zrobić w Clover Configuratorze. Tutaj nie będę tego opisywał, bo to sprawa na osobny poradnik, w wolnej chwili opiszę, tymczasem odsyłam do: https://www.tonymacx86.com/threads/an-i ... ge.196827/

Gratulacje! Zainstalowałeś Catalina na swoim Dellu!

Image



 

Co do Wi-Fi: podejdzie dowolna zgodna z  MacOS karta w formacie half-miniPCIe. Nie zmieści się AirPort w przejściówce, próbowałem, bo mam Osobiście zamówiłem AzureWave AW-CB160H, bo potrzebuję Wi-Fi w standardzie ac



macOS 11 Big Sur: viewtopic.php?f=11&t=29&start=50#p5898


Re: Instalacja macOS Mojave - DELL E7240

Posted: 27 Sep 2018, 09:12
by mrhackintosh
Leci na główną jak nic :) Poczekam tylko aż się uleżą poprzednie posty i wrzucę jutro :) Dzięki ! Na pewno przyda się niesamowicie :)

Re: Instalacja macOS Mojave - DELL E7240

Posted: 03 Dec 2018, 16:03
by mefik
mam mały problem zrobiłem Penna z materiałów które udostępniłeś, i zacząłem instalacje, tylko po Pierwsze instalacja trwa wieki po 2 po zainstalowaniu systemu, nie mogę przejść do okna konfiguracji przechodzi instalacja ale po restarcie nic się nie ładuje spotkał się ktoś może z takim problemem.

Re: Instalacja macOS Mojave - DELL E7240

Posted: 04 Dec 2018, 22:13
by wisnia2168
mefik wrote: 03 Dec 2018, 16:03 mam mały problem zrobiłem Penna z materiałów które udostępniłeś, i zacząłem instalacje, tylko po Pierwsze instalacja trwa wieki po 2 po zainstalowaniu systemu, nie mogę przejść do okna konfiguracji przechodzi instalacja ale po restarcie nic się nie ładuje spotkał się ktoś może z takim problemem.
Spotkałem się chyba z tym samym. Radzę tak:
Wyjmij pendrive i spróbuj uruchomić system jeszcze raz. U mnie właśnie ten pendrive był problemem :p
Możesz też przy restarcie przejść do BIOS'a wciskając F1 lub F2 gdy komputer się włącza i tam skontrolować czy kolejność bootowania jest aby na pewno prawidłowa.
Druga sprawa- czy podczas instalacji używałeś pendrive z usb 2.0 czy 3.0?

Re: Instalacja macOS Mojave - DELL E7240

Posted: 04 Dec 2018, 22:15
by wisnia2168
Od razu zadam kolejne pytanie: gdzie mogę znaleźć sterowniki pod nasz model Latitude? :)
Random crashe czasami pojawiają się przy korzystaniu z przeglądarki Safari oraz AppStore- muszę wtedy resetować komputer.

Re: Instalacja macOS Mojave - DELL E7240

Posted: 05 Dec 2018, 15:21
by mrhackintosh
mefik wrote: mam mały problem zrobiłem Penna z materiałów które udostępniłeś, i zacząłem instalacje, tylko po Pierwsze instalacja trwa wieki po 2 po zainstalowaniu systemu, nie mogę przejść do okna konfiguracji przechodzi instalacja ale po restarcie nic się nie ładuje spotkał się ktoś może z takim problemem.
Generalnie wisnia2168 ma rację. Dla pewnosci lepiej używać pena pod USB 2.0 i w trybie verbose upewnić się czy to właśnie nie porty blokują start kompa..

Re: Instalacja macOS Mojave - DELL E7240

Posted: 10 Dec 2018, 08:09
by schrederek
mefik wrote: 03 Dec 2018, 16:03 mam mały problem zrobiłem Penna z materiałów które udostępniłeś, i zacząłem instalacje, tylko po Pierwsze instalacja trwa wieki po 2 po zainstalowaniu systemu, nie mogę przejść do okna konfiguracji przechodzi instalacja ale po restarcie nic się nie ładuje spotkał się ktoś może z takim problemem.
Miałem ten sam problem....
A więc tak ...

Przygotowanie Clovera:
Pobrany z tego linku, przygotowany obraz USB z Cloverem, configiem i niezbędnymi dla E7240 kextami pobierzecie stąd.
Odtwarzacie go w narzędziu dyskowym na uprzednio przygotowanej partycji CLOVER EFI.
Clover jest już gotowy i bootowalny, dzięki niezbędnym kextom działają wszystkie urządzenia (poza kartą Wi-Fi Intela, której pod MacOS nie ruszymy).
i tam gdzie jest "dla E7240 kextami pobierzecie stąd."<--- tu chyba miał być link do https://www44.zippyshare.com/v/qc6KpeTQ/file.html

tak razor1995 ?

Re: Instalacja macOS Mojave - DELL E7240

Posted: 03 Mar 2019, 22:31
by razor1995
Sorry za brak odpowiedzi, ale cóż - brak czasu i praca nie wybierają.
Tak.
Generalnie na dniach postaram się opublikować porządny update poradnika - rozwiązałem wiele problemów przy ponownej instalacji systemu, choćby znikający pasek regulacji jasności, czy losowe freezy systemu :P
Do tego w pełni uruchomiłem Handoff i AirDrop.
Na dobrą sprawę do popchnięcia został mi jedynie czytnik linii papilarnych (są szanse) :E i modem 3G (na to szans nie ma - udawało się niektórym tylko pod Sierrą).
Stwierdzam - E7240 idealnym kandydatem na zastępcę MacBook Air - z iPhone 8 dogaduje się wręcz idealnie :)


Btw, prośba o włączenie szybkiej odpowiedzi w działach, trafia mnie jak muszę klikać "odpowiedz" ;)

Re: Instalacja macOS Mojave - DELL E7240

Posted: 09 Mar 2019, 14:02
by Gest
Mam pytanko czy touchpad działa?? chodzi mi o to że zainstalowałem wszystko tak jak w tym poradniku lecz touch pad nie działa tzn podwójne tapnięcie a jak wchodzę w preferencje systemowe to nie może go nie widzi.
Proszę o małą pomoc :D

Re: Instalacja macOS Mojave - DELL E7240

Posted: 10 Mar 2019, 16:35
by razor1995
Masz wgl. opcję "Gładzkik" w preferencjach systemowych?
Oczywiście w kexts/Other masz VoodooPS2ControllerR6.kext z paczki?
Mając moje kexty, powinno to być ustawione w ten sposób:
Image