I stało się, Intel wylatuje z komputerów Apple: w przyszłości Apple będzie oferować jedynie komputery Mac z własnymi procesorami na bazie architektury ARM. Cały proces przebudowy potrwa 2 lata. Po tym czasie zobaczymy w sklepach jedynie komputery z autorskim procesorem firmy Apple. Ale jaki był powód tego w końcu tak drastycznego kroku? Pan François Piednoël wie więcej i zdradza nam nieco co o tym sądzi.
Rozwód z Intel: Problemy ze Skylake
To nie jedyny ale prawdopodobnie główny powód, który doprowadził do porzucenia techniki intel. François Piednoël, były główny inżynier firmy Intel udzielił wywiadu stronie PCGamer i opisał prawdziwy powód, z powodu którego pojawiła się ta szokująca nieco nas hackintoshowców decyzja Apple. W 2015 r. na rynek weszły procesory 6. generacji o nazwie kodowej Skylake.
François Piednoël mówi:
„Zapewnienie jakości przez Skylake było czymś więcej niż tylko problemem, było wyjątkowo problematyczne. Otrzymaliśmy zbyt wiele skarg na Skylake. Zasadniczo nasi przyjaciele z Apple stali się numerem jeden w rozwiązywaniu problemów architektonicznych ... jeśli twój klient zaczyna znajdować prawie tyle błędów, ile sam znajdujesz, to jest to dla producenta niedobrze. W skrócie: inżynierowie Apple nie byli wcale ze Skylake zadowoleni, a ostatecznie nawet wykonali pracę, którą miał wykonać Intel, by załatać wszelakie dziury i bugi. Zaczynasz się wtedy zastanawiać nad tym.”
François Piednoël kontynuuje: „Dla mnie jest to punkt zwrotny. To jest moment, kiedy inżynierowie z Apple, spojrzeli na to z innej strony i powiedzieli: no cóż, prawdopodobnie musimy to zrobić sami (procesor).”
Dla byłego głównego inżyniera Intela Skylake był kroplą która przepełniła czarę goryczy, a tym samym głównym powodem, przez który Apple podjął decyzję o przejściu na własny układ SoC. Jego zwięzła esencja to: „Zasadniczo słaba kontrola jakości Skylake jest odpowiedzialna za faktyczne pożegnanie z platformą intel”.
Żadnych dogmatów: dziedzictwo Steve'a Jobsa
Oczywiście nie jest to jedyny powód, ponieważ Piednoël wspomniał również o tym, że Apple zawsze rozważał zmianę. Tylko w pewnym momencie jest potrzebna decydująca iskra. Apple celowo utrzymuje kilka drzwi otwartych i ostatecznie podejmuje pragmatyczną decyzję, dogmaty już nie istnieją. Przejście na Intel 15 lat temu było również takim racjonalnym rozwiązaniem. (Piętnaście lat temu Steve Jobs ogłosił przejście na Intel). Klamka zapadła więc.
AUTOR @A.M. NOGLIK / 28-06-2020