Instalacja macOS na laptopie wiąże się z kilkoma niezbędnymi czynnościami, które pozwolą nam cieszyć się w pełni działającym systemem. Jedna z tych czynności to wprowadzenie zmiany w systemie, która umożliwi nam odczytanie poziomu naładowania laptopowej baterii i wyświetlenie jej w systemowym zasobniku. Brzmi prosto, ale troszkę naklikać się trzeba :)

Co będzie nam potrzebne:

EFI Mounter, Kext Wizard i MaciASL instaluje się jak zwykłe programy w macOS. Natomiast iasl najprościej zainstalować przechodząc terminalem do katalogu gdzie pobraliśmy program i:

unzip iasl.zip
sudo cp iasl /usr/bin

Dzięki temu kompilator iasl będzie dostępny w całym systemie i będzie można go użyć w dowolnej lokalizacji. Możemy teraz przejść do sedna instrukcji :)

Clover

Pierwszy etap dotyczy naszego bootloadera (w tym przypadku Clover). Kiedy pojawią Wam się ikonki z wyborem systemu, musicie wcisnąć F4 lub Fn+F4. Zazwyczaj najlepiej wypróbować obydwie kombinacje. Będziecie mieć wtedy pewność że zadziałało. Po wciśnięciu tych dwóch klawiszy nie ma żadnego potwierdzenia. Po prostu uruchomcie dalej system.

Po ponownym uruchomieniu będziemy potrzebować programu EFI Mounter do zamontowania naszej partycji EFI. Jak uruchomicie program EFI Mounter to powinien tylko Was zapytać o hasło i zapytać czy zamontować partycję. Jak już ją zamontujecie to musicie przejść do katalogu:

EFI/CLOVER/ACPI/origin

Jeśli F4 w Cloverze zadziałało podczas startu systemu, to będziecie tam mieli listę plików podobną do tej:

Teraz stwórzcie sobie np. na pulpicie nowy folder i skopiujcie do niego wszystkie pliki które zaczynają się na DSDT i SSDT. Całą reszte sobie darujcie. Jak już to zrobicie to musicie ponownie uruchomić terminal i przejdźcie do katalogu gdzie skopiowaliście te wszystkie pliki. Czyli:

cd "katalog z plikami SSDT/DSDT"

a następnie musicie uruchomić następującą komendę:

iasl -da -dl DSDT.aml SSDT*.aml

Cudnie !! Macie już przygotowane pliki do kompilacji i edycji :)

WAŻNE! Od tej chwili pracujecie na plikach z rozszerzeniem .dsl. Nie tykamy żadnych innych.

MaciASL

Jeśli zainstalowaliście program MaciASL to wystarczy dwukrotnie klikniąć w plik DSDT.dsl i otworzy nam się MaciASL gotowy di patchowania.

Teraz dodamy sobie nowe repozytorium.

Preferences -> Sources

Jako name możemy wpisać: RehabMan Laptop, a jako url: http://raw.github.com/RehabMan/Laptop-DSDT-Patch/master. Jesteśmy teraz gotowi do działania.

Czas na pierwszy bardzo ważny test. Wciskamy przycisk Compile i patrzymy na rezultaty.

Najważniejsze aby kompilator zwracał nam 0 errors. Reszta jakoś przejdzie. Jeśli macie 0 errors to jesteście szczęściarzami. Jeśli natomiast pojawiają się jakieś błędy to trzeba je naprawić. W tym celu odczytujemy błąd i szukamy dla niego łatki. Większość błędów to błędy składni, więc klikamy Patch i szukamy łatek typu [syn]:

Jeśli uda Wam się już uzyskać 0 błędów podczas kompilacji to teraz czas na zaaplikowanie łatki baterii. Oto mój sposób. Jeśli macie laptop firmy np. Lenovo to szukacie swojego modelu w łatkach:

Jeśli nie ma Waszego modelu laptopa (bardzo możliwe), to szukacie najbardziej zbliżonego modelu. Ja zazwyczaj szukam po nazwie. Jak miałem HP Pavilion G6 to akurat mojego modelu laptopa nie było ale były inne, zbliżone. Prawdopodobieństwo że dana łatka zadziała jest naprawdę bardzo duże.

Jeśli już znaleźliście łatkę najbardziej zbliżoną do swojego laptopa, to wystarczy kliknąć "Apply":

A potem ponownie "Compile". Jeśli nie ma żadnych błędów. To pora wyeksportować nasz plik. Klikamy

File -> Save As -> DSDT

I co najważniejsze, zaznaczamy ACPI Machine Language Binary

Brawo. Właśnie udało Ci się poprawnie zaaplikować łątkę dla swojego komputera. Teraz czas wgrać ją w odpowiednie miejsce. Zapisany plik DSDT.aml kopiujemy do następującego katalogu.

EFI/CLOVER/ACPI/patched/

Instalacja ACPIBatteryManager.kext

Zanim zresetujecie system. Musicie jeszcze zainstalować ACPIBatteryManager.kext. Jeśli już go pobraliście (linki na samym początku). To wystarczy otworzyć program Kext Wizard i zainstalować ACPIBatteryManager.kext

Teraz pozostało już tylko zrobić restart i możecie cieszyć się wskaźnikiem zużycia baterii swojego laptopa :)


Odwiedź Forum
---
Szukasz podzespołów do swojego hackintosha? Spróbuj tutaj

Next Post Previous Post